Arhiv medijskih objav

Modiglianijeva umetnina “Moški, ki sedi s palico” (foto: Twitter)
21.10.2017
Poslanci sprejeli uvajanje nove dajatve za umetniške rente. Preverite, kako vas bo delež za politične izbrance udaril po žepu | nova24tv.si
Državni zbor je s 55 glasovi za in 13 proti sprejel novelo krovnega zakona v kulturi, ki uvaja obvezujoč delež za umetniške stvaritve v investicijskih projektih, financiranih z javnimi sredstvi…

Freska Slavka Pengova Zgodovina Slovencev od naselitve do danes (Foto: Robert Balen)
20.10.2017
Delež za umetnost, a ne občinski | Večer
Državni zbor je podprl uvedbo deleža za umetnost v javnih investicijah, vendar le državnih, za lokalne skupnosti velja novela zakona samo kot priporočilo.

Investicija v umetnost v Državnem zboru iz davnega leta 1958: France Prešeren v družbi Matije Čopa in Andreja Smoleta na Zgodovini Slovencev od naselitve do danes slikarja Slavka Pengova. Foto: Arhiv Državnega zborarg
19.10.2017
Poslanci pretežno naklonjeni deležu za umetnost | Delo
Večina podpira obvezujoč delež za umetniške stvaritve v investicijskih projektih, financiranih z javnimi sredstvi, nasprotujejo mu v NSi in SDS.

Minister za kulturo Tone Peršak je med razpravo poudaril, da so vse razvite evropske države tak zakon sprejele že pred desetletji. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić
19.10.2017
Sprejeta novela zakona o obveznem deležu za umetnost v javnih investicijah | rtvslo.si
Državni zbor potrdil novelo krovnega zakona

Glavna zadružna zveza v Ljubljani, kjer je bil leta 1956 zelo uspešno uresničen sklep o namenitvi 1% investicije za likovno opremo stavbe; na vrhu stavbe je viden eden izmed umetniških prispevkov, sgrafitto Ivana Seljaka Čopiča. Foto: Aleksander Lužnik / Arhitekturni-vodnik.org
28.7.2017
Odstotek za umetnost | outsider.si
Za resnični uspeh morebitne bodoče novele zakona o uresničevanju javnega interesa v kulturi se bo pač treba spopasti tudi s stereotipi o »zabušantskih umetnikih« in odvečnem metanju javnega denarja v prazno. Vendar pa je uspešna zavrnitev takšnih in drugačnih filistrskih glasov odvisna tudi od temeljitega premisleka, kako bi se novela zakona izvajala.

“…predlogu ni kaj očitati, ampak njegovo udejanjanje pa vendarle ni tako enostavno.” (Arhiv RTVSLO)
28.7.2017
Slike in kipi obvezni del investicije javnih objektov? | rtvslo.si
Kdo bi lahko o tem odločal, kaj naj bi zdaj viselo na neki železniški postaji?

“V slovenskem parlamentu imajo svojo umetniško zbirko: dvanajst kipov, skoraj sto grafik ter dvesto slik starejših in sodobnih slovenskih likovnih umetnikov, umetniško podobo pa nosi tudi pročelje parlamenta. Ko ga bodo prihodnjič prenavljali in če bo sprejet predlog o obveznem deležu v likovna dela ob investicijah v javni prostor, bo parlamentarna umetniška zbirka bogatejša še za kakšno likovno delo več.” (Foto: Luka Cjuha)
25.7.2017
Investicije v umetnost: z zakonsko prisilo do kultiviranja javnega prostora | dnevnik.si
V parlamentarni proceduri se je znašel predlog, ki bi investitorje ob obnovah in novogradnjah v javnem prostoru zavezal odkupu likovnih umetnin. S tem bi sistemsko vlagali v umetnost in kulturo javnega prostora. Zakonske prisile so sicer neprijetne, a če ni ozaveščenosti, so potrebne.

“Z likovnimi deli bi opremili stavbo, v katero se investira, ali neposredno okolico stavbe. Vsekakor bi morale biti umetnine dostopne javnosti.” Foto: Igor Modic/Delo
22.7.2017
Obvezni delež za umetnost v javnih naložbah | delo.si
Investitorji bi za likovna dela namenili odstotek do 1,25 odstotka vrednosti naložbe v javne gradnje in prenove.

“Po mnenju Matića je ena izmed pozitivnih strani tega ukrepa večja kultiviranost javnih prostorov in spodbujanje arhitekture, umetnosti in dediščine, kar je spet obračanje besed in dejstev, saj novela z zakonom dobesedno prisili investitorje v nakup in ne ‘spodbuja’.” (Fotografija objavljena na spletni strani Nova TV)
18.7.2017
Stranka modernega centra našla novo priložnost za korupcijo, tokrat se sklicuje na umetnost | nova24tv.si
“Novi zakon bo zdaj prisilil investitorje v obnove in novogradnje v javnih prostorih, da bodo odšteli določen delež vrednosti naložbe za nakup likovnih del.”

“Zgradba slovenskega parlamenta je že sama po sebi lep primer likovne opreme, tako znotraj kot zunaj. Zbirka Državnega zbora zajema 12 kipov, 95 grafik ter 200 slik starejših in sodobnih slovenskih likovnih umetnikov.”
18.7.2017
Naložbe v likovna dela bodo obvezni del investicij v javni prostor | marijanzlobec.wordpress.com
“Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki ga je v parlamentarno obravnavo včeraj posredoval predsednik parlamentarnega odbora za kulturo dr. Dragan Matić, predvideva obvezni delež za nakup likovnih del, ki ga bodo morali odmeriti investitorji obnov in novogradenj v javnem prostoru ali interesu. Gre za rešitev, ki jo že dolgo poznajo nekatere evropske države, oktobra pa naj bi jo sprejeli tudi pri nas.”

“Instalacija Ukrivljeni lok, ki jo je umetnik Richard Serra leta 1981 – v okviru sheme delež za umetnost – postavil na manhattanskem trgu Foley Federal in jo moral čez nekaj let zaradi protestov prebivalcev odstraniti.”
30.9. 2016

“Delež za umetnost je v svetu uveljavljen način podpore umestitve umetniških del v javne prostore, menijo v Asociaciji, kjer na odziv ministrstva za kulturo, ki so ga pozvali k podpori, še čakajo (na fotografiji Volk iz Gubbia Jakova Brdarja na ljubljanskem Petkovškovem nabrežju).” Foto: Igor Modic/Delo
26.08.2015
V Asociaciji razpravljajo o zakonskem deležu za umetnost | delo.si
V društvu odpirajo dvomesečno javno razpravo o nujnosti novega zakona, ki bi uvedel shemo obveznega deleža za umetnost.